Kapitola druhá - motor - demontáž

Miniseriál o našich radostech a strastech s vozy ARO M461

Kapitola druhá - motor - demontáž

Odeslatod Miroslav v pon črc 23, 2007 2:09 pm

A tak se stalo, že jsme jednou z lesa vlastní silou neodjeli :(. Došlo na potupný vláček - traktor - jeho valník - naše Aro - a náš valníček (oba vozy naložené !!!). Podle popisu situace nebyl nikdo schopen závadu identifikovat a tak v předtuše velkých složitostí jsme zvolili v tu chvíli podle našeho odhadu v podstatě nejjednodušší řešení - jiný motor! Byl na inzerátu k mání za velmi slušný peníz a tak jsme vše domluvili a jeli. V Jičíně jsme motor ve třech do Feldy jen taktak naložili, po návratu jsem málem utrhl výfuk při zajíždění do garáže, za pomoci známých jsme jej vyložili - a mohli začít čarovat:
Obrázek
Obrázek
Moc vábně to nevypadalo, ale dle tvrzení předchozího majitele ještě někdy před deseti lety jezdil.
Tak jsme se pustili do demontáže:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
A čištění a čištění . . . a demontáže - až jsme narazili na první potíž - po vyjmutí pístu z válce a rozchození přilepených kroužků jsme nevěděli, jak dostat s pružícími kroužky píst zpět do válce. Až jsme si nechali ukázat přípravek, s jehož pomocí se to dělá, ale protože na vrtání našeho Ara nikdo tuto pomůcku neměl, museli jsme si ji zhotovit sami. Ačkoliv máme z průběhu všech prací fotografií docela dost, tuto fázi jsme nedokumentovali. Tak jen popisně - přípravkem na fotce se kleštěmi stáhnou pístní kroužky, píst s takto stisknutými kroužky se přiloží k vložce a jemným poklepem násadou kladívka se píst umístí tam, kam patří:
Obrázek

Blok a válce s písty už tedy vypadaly jakž takž:
Obrázek

Obrázek
A došlo na hlavu - taky pěkná, že?!?
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Za pomoci vypůjčeného přípravku následovala demontáž ventilů a čištění a čištění a . . . :
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Až i hlava a její vnitřnosti vypadaly k světu:
Obrázek
Obrázek

Přeci jen jsme ale usoudili, že ač jsme se nažili ventily i sedla vyčistit co nejlépe, asi by přeci jen snesly odbornější zabroušení a že v lepším stavu je zřejmě naše původní hlava a rozhodli se ji po prohlídce a vyčištění použít.
Obrázek
Obrázek

Po demontáži hlavy a všeho, co mohlo překážet
Obrázek
a podvázání převodovek
Obrázek
došlo na vlastná vyjmutí "kouslého" motoru
Obrázek
S pomocí malého lešení a zařízení zvaného "HUP-CUK" jsme po odpojení převodovek motor z auta docela snadno vytáhli (a ještě se při tom stihli fotit . . .).
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A čekaly nás (snad) činnosti o něco radostnější spojené s montáží všeho příslušenství na připravený a vyčištěný motor a zpětná montáž do vozu.
M.Lízner
603 262 798
miroslav.lizner@foto-sam.cz
Uživatelský avatar
Miroslav
 
Příspěvky: 324
Registrován: úte črc 26, 2005 11:12 am
Bydliště: Velký Osek

Zpět na Arománie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron